Yazı Dizisi

Güç Yayları

Güç Yayları bir mil ve bir duruma şerit malzemesini saran ya da halka tutucu oluşturulmaktadır. Güç yaylar haznesi ve bir merkezi mili vasıtasıyla veya muhafaza edilmesi halinde aracılığıyla tork oluştururlar. Ön gerilimli güç yayları  hafif düz tork eğrisi elde için çok kullanışlıdır.

Şerit yaylar tork uygulamaları için gereklidir birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bazı iyi bilinen kullanım örnekleri şunlardır: saatler, oyuncaklar, emniyet kemerleri, teneke kutu elektrikli süpürgeler, köpek tasmalar ve rozet makaraları. Bu tasarımların birçok parametreden değişen taleplerini karşılamak için başlamak için yeterli bilgi elde etmek için tanımlanmalıdır.

Bir tasarımcı şartlarına daha aşina hale böylece bu yazı,  kilit parametrelerin birkaçı verilecektir.

Hazne (Dış) Çap

Bu genellikle ürünlerde ilk sorulan sorudur. Ürünün çalışması kısıtlanır ve merkeze yakın dönme gerçekleşecektir Her iki konfigürasyonda, iç çapı bilerek yay malzemesinin boyutları belirlendikten sonra  uygun devir sayısını hesaplama işlemi gerçekleştirilecektir. Hazne içinde sarılı halde mevcut alanı yüzde 40- 50 yay malzemesi kaplamalıdır.

Şerit  Genişliği

Bu değer, yay çelik maksimum genişliği belirleme esastır. Biz durumda biz gerekli tork elde etmek bahar malzemeyi maksimize etmek için gereken yay sertlik değeri ile beraber (E) bu değeri kullanarak yay torku belirlenir. 10mm- 80mm genişliğinde yay şeritleri, kullanıma ve tasarıma göre seçilir.

Arbor Boyutu (Merkez yay kıskacı)

Arbor, yayın merkezinde yer almaktadır. Yay içerisinde bu bağlamda doğru boyutta olması gerekir. çapı haznenin içinde kullanılabilir alanı ve dolayısıyla mevcut tur sayısını etkiler. Arbor çok küçükse yay torku ve dönüşleri uzaması olacak bir  çok büyüksede  gerekli tork elde edilmeyebilir.

Gerekli Sarım Sayısı 

Aktif sarım sayısı yayı sağlamaktır, gereken bir güç çok önemli bir bilgidir.  Güç yayları yaklaşık 20 da yeterli verime ulaşırlar.  Tork yayın toparlanmaya başladığı zaman ortaya çıkan dönme güçtür. Sürtünme şerit yaylarda toplama ve bırakma şartlarının karşılaştırılması esnasında histeresis  neden olur. Bu daha büyük bir tork açılmasına zaman sağlayacak daha yayı sarmak için gerekli olduğu anlamına gelir. tork tartışırken bu bahar sarılır gibi bir güç baharın tork artacak çünkü maksimum gereksinimi kabul etmek en iyisidir. İlk ve son birkaç baklada bir hızla tork artar

Ömür Döngüsü  Hesaplaması

Bir devir malzemenin sarılması bir tam ve malzemenin bir açma olarak tanımlanır. Güç yayları (şerit yaylar) nadiren yaşam döngüleri 200.000 döngüleri aştığı bilinir.  Yüksek olasılıkla ömürleri 100.000 altında olacak olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


WhatsApp Whatsapp Hızlı Teklif